V únoru 2006 jsem na ČVUT-FEL zpracoval semestální projekt na téma "Směšovač pro příjem DRM", který se zabýva DRM obecně a vestavbou DRM směšovače s SA612 do FT-817. Ohodnocen byl výborně. :-) Můžete nahlédnout zde.


DRM (Digital Radio Mondiale)

DRM neboli digitální rozhlas na SV a KV. Nebudu popisovat jak DRM presně funguje, protože to sám přesně nevím. Zájemce odkazuji na [1] nebo [2]. Zjednodušeně DRM využívá stejnou šířku pásma jako klasické AM stanice (9kHz), ale díky digitální modulaci dokáže do tohoto úseku vtěsnat digitální přenos dat ve kterém je zkomprimován jeden audiokanál (mono) a pár doplňkových informací (třeba název stanice). Běžný AM přijímač nedokáže DRM signál dekódovat, uslyšíte pouze zvýšený šum (viz záznam). DRM přijímač se zatím sehnat nedá, ale k dekódování DRM signálu lze použít běžný PC a zvukovou kartu. Aby to nebylo tak jednoduché, nedá se do zvukové karty připojit výstup z AM přijímače přímo. Je nutné použít konvertor z mezifrekvence v přijímači (běžně 455kHz nebo 10,7MHz) na cca 12kHz [3]. K dekodování signálu přímo z mezifrekvence přijímače se používá tzv softwarové radio. Pro DRM je vodný napříkalad program Dream [4], který umí dódovat DRM, AM, SSB, FM. Dream umí též ovládat přijímač přes sériový port a příslušný interface. To není vše, program si z internetu stáhne kmitočty DRM stanic a kliknutím myši pak daný kmitočet naladíte. Nemáte-li interface k ovládání přijímače z počítače, naladíte kmitočet ručně. Je-li vše správně zapojené a signál je dostatečný (zatím jsem potřeboval alespoň 14dB SNR, asi dělám něco špatně) z reprobeden počítače se po chvíli ozve naladěná rozhlasová stanice.
DW na 3995kHz tu mám tak silně, že ani zapnutí atenuátoru nepomohlo, tak jsem jako anténu použil kabel od multimetru. :-)


Audio:
DRM na AM přijímači (10s) (212kB)
DRM na vstupu do zvukovky (10s) (464kB)
dekódovaný DRM signál (13s) (2.5MB)
Omlouvám se za velikost souborů, ale zkoušel jsem to převést do mp3, ale pak to výrazně ztratí na kvalitě, což je hlavně u posledního záznamu dost znát.
Je to až neuvěřitelné co se dá na SV poslouchat. Opravdu doporučuji stáhnout ten 2,5 megový soubor!!! Tento záznam byl pořízen 11.prosince 2004 ve večerních hodninách na kmitočtu 1296kHz, vysílač byl v Holandsku s výkonem 70kW.


73! de OK1COM
[1] Možnosti využití kmitočtů dlouhých, středních a krátkých vln pro digitální vysílání
[2] www.drm.org
[3] Miniature Mixer Unit
[4] DREAM Software Radio