2. subregionální závod 2007

OK1COM – Klínovec – JO60LJ

 

 

Rozhodnutí jet 2. subregionál padlo již po vynechaném 1. subregionálu. Chtěl jsem konečně otestovat nový systém dvou antén a dvou koncových stupňů. Dlouho jsem přemýšlel jakou anténu použít jako sektorovou na DL. Tak dlouho jsem to rozmýšlel až jsem musel vzít to co jsem měl doma. Alespoň jsem otestoval svojí home made portable 7el DK7ZB yaginu. Před závodem jsme se ještě domluvili s Michalem OK1GHZ, že pojedeme společně stejně jako loni při 1. subregionálu. Předpověď počasí však nebyla úplně příznivá. Po měsíci sucha mělo začít pršet a zrovna na závod. Kdyby ten závod nebyl, bylo by sucho až do polňáku. Při poslední předpovědi modelu Aladin se však ukázalo, že na severozápadě by pršet nemuselo.

 

Oblast koncových stupňů.

 

V sobotu brzo ráno jsme naložili VW Polo opět až po střechu a antény na střechu, a vyrazili směrem na Klínovec. Po patřičném uvítání jsme se dali do stavby stožárů a antén. Počasí celkem přálo, bylo zataženo skoro bez srážek. Za celou sobotu spadlo asi 5 kapek. Michal byl o něco rychlejší a už hodinu před začátkem závodu měl vše připraveno. Já drátoval v autě až do začátku závodu. Během prvních 15 minut se mi podařilo ukroutit koaxiál a urvat konektor. Následovala rychlá výměna koaxu.

 

Západ slunce v sobotu večer.

 

Rozjezd byl oproti minulým závodům z Klínovce o dost slabší. Ze začátku hodně pomáhala 7el yagina natočená do Německa. Během večera jsem zjistil, že zaostávám o 50 spojení proti Zdeňkovi OK1AR. Taktéž proti loňskému VHF contestu jsem zaostával. Co nadělat, snažil jsem se to dohnat přes noc. Až na krátké 5-10 min přestávky jsem odjel celý závod nonstop. Ani to nepomohlo, konkurenci jsem nedohnal. Navíc podmínky nebyly příliš příznivé ve směru na východ. Za celou dobu jsem závodu jsem se těžko dovolával do OK2, OM, HA.

 

Nedělní oblačnost.

 

Nedělní dopoledne to byla v celku nuda, únava působila a bodů stále málo. Kolem poledního se to trochu zhouplo, ale stále nic moc. Prostě čekal jsem, že to bude lepší. Ale i tak necelých 150.000 bodů není k zahození. Jsem potěšen funkčností děliče výkonu a přepínače antén. Při příjmu je to u některých slabých signálů k nezaplacení. Hlavně to v některých případech velmi pomáhalo proti rušení od DM7A. V podstatě jediné rušení produkovali místní DM7A na vedlejším Fichtelbergu. Ve chvílích kdy nevysílali jsem na pásmu mohl číst i ty nejslabší stanice. Ale i přesto mi musela skoro polovina stanic zopakovat předávané kódy.

 

Osamocený oblak při západu slunce v neděli.

 

Byl to tedy celkem průměrný závod. Čekal jsem to sice lepší, ale snad někdy příště. Na závěr se ještě zmíním o cestě zpět do Prahy. Balili jsme dlouho a tak se stalo, že jsme z Klínovce vyrazili až za tmy. Volil jsem cestu přes Chomutov a což znamená 30 km cestu po Krušných horách přes Měděnec a Výsluní. Po celých 30 km jsme potkali asi dvě auta a kolem 20 různých zvířat pochodujících po silnici. Většinou to byli dvě oči skákající přes silnici. Skoro až hrůzostrašné.

 

Zde najdete report, mapu a grafy. A zde reportáž Michala OK1GHZ.

  

DL sektor – 7el DK7ZB yagi

 

PS.: Obdržel jsem již dva dotazy ohledně dělení výkonu a přepínání antén. Zapojení jsem převzal ze stránek http://www.ok1kng.net/. Zapojení spínacích tranzistorů jsem mírně modifikoval pro svůj TRX a své PA. Funkce je však zachována. Při vysílání dělí výkon na polovinou do obou PA a při příjmu lze vybrat jednu z antén, při mírné modifikaci obě naráz. Vzhledem k tom, že nemám GDO, ladil jsem vedení pomocí PSV metru a zkratu na konci. Při příjmu funguje zkratované ¼λ vedení i jako filtr.

73 OK1COM(c) OK1COM 2007
ok1com.goo.cz