Na 2. subregionál jsem vyrazil opět s Michalem OK1GHZ. Já 2m SO, Michal 70cm SO. Trochu jsem váhal, zda vyrazit na SO a oslabit tím tým OL3Z, ale nakonec mě nalákalo pěkné počasí a Michalovo nadšení vyrazit na Klínovec. V pátek před kontestem jsem posbíral všechny potřebné věci a připravil auto na dalekou cestu. Žádnou podstatnou změnu na hardware jsem od VHF contestu neprovedl. Pouze jsem opravil nedostatky na zdroji, který se mi při VHF contestu přehřál. Velký přechodový odpor na jednom vodiči způsobil jeho zahřátí a seškvaření. Tento vodič jsem nahradil měděným páskem. Oprava se podařila, nyní zdroj dodává s přehledem 45A pro koncáky bez poklesu napětí. Dodám, že se jedná o klasický trafo zdroj, který zaručí kvalitnější napájení pro tranzistorové PA. To bych ale trochu přeskočil.

 

Dva stožáry v jednom rotátoru

 

První problém který jsme řešili byl ještě než jsme vyrazili. Vzhledem k tomu, že Michal nyní nemá TRX na 70cm domluvili jsme se na výměnu TRXů na závod FT-847 -> 70cm, IC-7400 -> 2m. Jenže já používám pro dávání výzvy hw kecala, kdežto Michal používá sw kecala (nějaký program v PC). Takže nám jaksi chyběly správné propojovací kabely (Yaesu a Icom nemají stejný MIC konektor). Nakonec jsme se spokojili i s výměnou kecadel. Já se naučil kecat z počítače a Michal se naučil ovládat mojí kecací krabičku. Michal si také připravil nový stožár, ale to jistě popíše ve své reportáži.

 

Antény za hradbami

 

Cestou na Klínovec jsme se ještě zastavili pro jednu geokeš (www.geocaching.com) nedaleko od Klínovce. Na vrchol jsme dorazili před 11h a dali se do stavby stožárů. Klínovec nás přivítal skoro jasným počasím a mírným vánkem. Vše důležité se podařilo propojit a rozjet do začátku závodu. Jediné se nefungovalo bylo WiFi propojení notebooku a nasdílení GPRS internetu. Když už jsem u toho, celý závod jsem se snažil nalézt optimální polohu GSM telefonu, tak aby mi jeho VF signál nelezl do mého signálu, proto jste mohli občas v mém signálu slyšet klasické „tarata, tarata“ GSM přenosu.

 

Kotvím, kotvíš, kotvíme

 

Hned za začátku závodu jsem byl překvapen čistotou pásma, žádný šum nebo chrochtání. Body a spojení přibývaly rychleji než ve VHF contestu, bohužel jenom ze začátku. Po půlnoci mi bylo jasné, že mohu opět dosáhnout na druhou magickou hranici 200.000 bodů. Ostatně to byl i můj tajný cíl při přípravě na kontest. Byl jsem překvapen jak dlouho do noci to chodilo, ještě v 01 UTC (03 SELČ) jsem měl rate 8.000 a skoro 30 qso za hodinu. Přes noc jsem kontroloval konkurenci, OK1AR, a vedl jsem asi o 10 spojení. To mě pohánělo vpřed. Ráno to bylo o 60 spojení, inu nádhera. Ovšem v neděli se to ne a ne rozjet. Průměry menší než přes noc. Před polednem jsem chytnul krátké otevření do F, kdy mě volali stanice z JN25 a JN15 (900km). Stihnul jsem 2 spojení a další dvě jsem nedokončil. Otevření bylo opravdu krátké. Bohužel jsem nějako nevystihnul otevření na I a mám pouze 9 I oproti 20 z VHF contestu, S5/9A stanic bylo taktéž méně.

 

Mapa QSO – VHF 2007

Mapa QSO – 2. subregionál 2008

Porovnání bodů VHF07 / 2SUB08

Porovnání spojení VHF07 / 2SUB08

 

 

Výsledek je ten, že se mi sice podařilo překonat 200.000 bodů, ale průměr na spojení je pouze 290 km / qso. To odpovídá počtu spojení 698. Před koncem závodu se mi ozval Zdeněk AR s tím, že má o 10 qso méně, ale mnohem vyšší průměr. Nezbývá mi než mu gratulovat. Je to sice můj druhý nejlepší výsledek (po VHF contestu 2007), ale na první příčku to bohužel stačit nebude. Mám zase o čem přemýšlet co do VHF contestu vylepšit. Celou akci jsem korunoval tím, že po naložení všeho harampádí do auta (v kufru a vzadu až po strop), se mi nepodařilo nastartovat. Ještě že je to z Klínovce z kopce...

 

Na závěr jeden pěkný mráček

 

73 OK1COM



(c) OK1COM 2008
ok1com.com