VKV PA červenec 2004 - OK1OAB

Miličín - JN79HN - 650m ASL + 50m AGL

panorama z věže (696m nad mořem)

Po polňáku se ukázalo, že by byla možnost zkusit provozák Miličína, tedy z kóty odkud jsme mohli jet i Polní den. Všechno klubové kontestové vybavení zůstalo na Chouzavé, tím myslím především rotátor a 100m ovládacího kabelu, nezbylo než vymyslet antenní systém bez rotátoru a přitom tak, aby se otestovalo jak to z kóty chodí (to byl hlavní úkol). Zvolil jsem variantu dvou 4el. Yagi typu KRC do dvou směru (vzájemně se nepřekrývajících) spojené slučovačem. Směry antén byly jasné, JV a Z. Ovšem určete si v neznámem terénu a na věži kde je JV. Naštěstí posloužilo slunce a ZUBův výpočet. To bych ale předbíhal.
V pátek jsem se stavil u ZUBa pro druhou KRCku a jel schánět N-ka na koax (Ericsson TZC 500 32). V GESu měli zavříno jako vždy když tam člověk nutně něco potřebuje. Naštěstí mě zachránili u Rasla na Francouzké (mimochodem nejlepší prodejna součastek v Praze, né sortimentem, ale obslouhou!, ovšem všechny normální věci tam vždy seženete). V sobotu večer se ještě přihlásil ZUB, takže konečné složení týmu bylo OK1FRN, OK1ZUB, Michal a já (OK1COM). Saky paky jsem balil až po návratu z Hradce v neděli v noci a ráno před odjezdem. Odjezd byl v 6:45 z Průhonic, kam se dostavili Michal a Vojta. Opět se nám (tedy mě) nepodařilo dodržet přesný čas odjezdu. Cestou jsme se stavili v Makru pro benzin (nejlevnější široko daleko). A pak již hurá na jih. Minimální provoz nám umožnil stihnout celou cestu i přes jednu objížďku v rekordním čase. Na kótě již čekal Martin FRN, který opustil rodinu a přijel z Tábora.
Po malé obhlídce jsme se hned pustili na věž s tím nejtěžším úkolem namontovat N-ko na kabel v 50m nad zemí. Překvapení bylo když jsme na věži nenalezli očekávanou zásuvku. Další problém bylo jak sesadit ve správném pořadí konektor bez návodu, který byl pro jednoduchost sestavování rozložen na skoro 10 dílů. Nakonec po vyřazení několika dílů se podařilo konektor jakž takž sešroubovat. Při tom jsme nainstalovali 2 KRCky mezi GSM antény. Sestoupil jsem z výšin a jal se testovat zapojení. Nebylo až tak velkým překvapením, když jsem 1/4 hodiny (možná míň) před začátkem závodu zjistil, že to nefunguje. Naštěstí se podařilo zjisit, že nekontaktí střední vodič v nově namontovaném konektoru. Po několika zakvedlání koaxem v konektoru a zafixování izolačkou ve správné vodivé poloze, PSV spadlo na 1:1 (skoro).
Po proladění pásma a několika spojeních i na Slovensko jsem byl spokojen, že antény fungujou a dal se do volání výzvy. Během několika minut předháním čas (víc QSO než minut od začátku závodu). Přičemž v pileupu 2 OK stanic slyším PA0PVW. Nevěřím vlastním uším a volám "PA0 only" opravdu, byl tam! A jak silně. No dobrý zdá se, že západní anténa chodí. Po několika minutách S50C. Ha, jiho-východní taktéž. Pak to pokračovalo závalem OK stanic a mezi nimi střídavě DL, HA, OM, dále bombastický signál "najn alfa fajf kilo kilo". A tu náhle z ničeho nic F1CXW z JO20 (707km). Poté si musím odskočit, a jen co se vrátim a udělám ehm, ozývá se DL0EE a hned za ním 9A3B, to je paráda, když se nemusí otáčet anténou. Byl jsem z toho tak unesenej, že až na 2 spojení který udělal FRN jsem k tomu nikoho nepustil. Sorry, ale měli jste si říct, jindy k tomu nikdo nechce. Jo abych nezapomněl. Michal a Vojta nebyli zas tak úplně ochuzeni. Celou dobu tam lovili nějaký stanice na 70tce na dipól od linkovacího radia OK0BCA-OK0BMD. Co nalovili nevím, jediný co jsem postřehnul je 6 lokátorů. Já jich udělal bez jednoho 20 a 129 spojení. To dělá nějakejch 7619 bodů. Nevim zda je to na PA hodně či málo, neb PA nejezdím (ale asi začnu, HI), ale po přepnutí na kilometrové bodování to dalo 20.000, což je polovina toho co jsme udělali při polňáku. Až na pár vyjímek jsem dával vždy větší pořadové číslo než protistanice, bude to tedy asi dobrý výsledek. :-) Pro nás rozhodně. Já ač jsem očekával, že to z Miličína bude chodit výborně, byl jsem sám překvapený co 2 KRCky dovedou v 700m nad mořem s docela dobrým terenním profilem do důležitých směrů. Nechci mluvit za ostatní, ale myslim repketive doufám, že už je rozhodnuto kam pojedeme na příští závod (doufám, že to nebude PD 2005, ale dříve).

-

fotky

panorama (1. a poslední foto je směrem na sever)


příjezdová cestapř. c.pohled kolmo dolůve věžiVojta OK1ZUBMichal
slučovačKRC směr JVKRC směr ZMichal a já
u zařízení
Vojta na cestěpohled na pracoviště
z povzdálí
pohled na pracoviště
z druhé strany
KRCka na věži
a dipól na 70cm
mezi GSM anténami
a mikrovlnnými linkami
já - OK1COMpohodičkapracoviště

panorama 2 (3x ZOOM)


kostel v Miličínědetektor blesků

(c) OK1COM