OK1COM - VHF Contest 2006 aneb krušné chvilky v „Krušnohoří“.

 

cesta na Klínovec

Letos to byl opravdu silný zážitek!

 

Tentokrát se nebudu zabývat popisem příprav neb je to stále to samé. Přejdu rovnou k věci. Na Klínovec jsem vyrazil z Prahy přes Chomutov, abych si užil výhledy z Krušných hor při cestě přes Výsluní. Tamní silnice doznala jistých změn a některé díry jsou již zaplátované. V sobotu mě přivítalo slunečné počasí i přes oblohu zataženou v sobotu odpolednevysokou oblačností. Stavbu stožáru mám již natrénovanou, bez sebemenších problémů stála anténa během dvou hodin. Zbývalo dost času na pokec s místními kolegy z OK1KVK, kteří přijeli testovat své zařízení a Jirkou OK7RA, který má svojí maringotku za věží a jemuž zaslouží dík, že mě na Klínovci nechal. Přes 2 plechové střechy jsme se ani nerušili. Většinu času před závodem jsem se pokoušel rozchodit CDMA připojení od O2 s routerem WL-500g deluxe. Ovladače onoho modemu způsobuji totální zatuhnutí mého notebooku, proto používám multifunkční WiFi router. Konfigurace s WL-500 je známá a odzkoušená. Jenže tentokrát to nevyšlo. Modem jsem si půjčil až při cestě na Klínovec, takže nebyl čas na laborovaní doma. Prostě za celou dobu jsem to nerozchodil. Po celou dobu závodu jsem byl odříznut od informací o počasí a DX-Clusteru. Internet ve mně hlodal až do nedělního rána.

v neděli

Přes noc na neděli začalo trošku (čti silně) foukat. Po zkušenostech z Polního Dne, kdy se nám protočil WiMo stožár utažený jen třením (originál), jsem stožár sešrouboval na všech spojích šrouby M6. Ráno však zjištuji proč ručička rotátoru ukazuje jinam než anténa. Tentokrát se na stožáru protočila 10m anténa M2, která je pochopitelně chycená konec závodu a venku začala vánicev těžišti, které není totožné s místem, kam působí výsledná síla při bočním větru. Výsledek byl takový, že chvílemi byla anténa otočená o víc jak 180°. Po demontáži jsem nalezl ve stožáru hluboké zářezy. V neděli jsem byl chvílemi v mracích chvílemi 50m pod mraky, ale až do 15 hod nepršelo.

 

V 15 hodin, tedy hodinu před koncem závodu, přišla dešťová vánice, která vydržela až do mého dojezdu. Bylo mi jasné, že nejtěžší úkol bude bez hmotných ztrát na vybavení složit stožár s anténou. Hodinu jsem uklízel uvnitř auta a psychicky se připravoval na to, že jednou to té vánice vlézt musím. Během pěti minut jsem byl totálně promočený. Stál jsem pod 10m stožárem s 10m anténou, která prohýbala jak gumová, ve větru o rychlosti 80-100 km/h (z meteostanice na Fichtelbergu), v horizontálním přívalovém dešti a vše jsem musel sám naložit na a do auta. Opravdu nepříjemná situace. Víc asi popisovat ve chvílích kdy se dalo vennemusím. Vše je nejlépe vidět na videu, které je točené hned po položení antény, ve chvíli kdy vítr a déšť trochu polevil.

 

Teď ještě pár slov k samotnému závodu. Proti loňsku bylo o dost méně rušení a to o tolik, že chvílemi se mi nehnul ani s-metr a na pásmu bylo téměř čisto. Naopak byly i jiné chvíle, kdy mi stanice naladěná 10 kilo vedle chrochtala přes S9. Vliv na to budou video 2video1mít asi tyto faktory:

1) Collins filtr na vstupu jsem vyměnil za Inrad a Collins putoval do TX cesty

2) lokální stanice daly do pořádku svůj HW (ostatně já taky, hi) a některé nevyjely

3) po celou dobu závodu jsem si udržel „svůj“ kmitočet 144.398 na kraji pásma

Cílem mého snažení bylo obhájit loňské 3. místo. Podle mého monitoringu jsem toho doufám dosáhnul, ovšem za jakou cenu. Překonal jsem svůj rekord jak v počtu spojení tak v počtu bodů. Příští rok bude nutné překonat 635 platných spojení, 183.000 bodů a do třetice vítr přes 100 km/h (jen prosím bez té sprchy).

 

Toť asi vše. Jdu hledat číslo na Dr. Chocholouška.

 

Zde najdete report, mapu a grafy.

 

73 Honza OK1COM

http://ok1com.goo.cz