VHF Contest je můj oblíbený závod, proto jsem neváhal opět vyrazit na pořádný kopec. Ještě v živé paměti mám loňskou spršku, ale ani to mě neodradilo vyrazit opět přes nepříznivou předpověď počasí na Klínovec. Předsevzal jsem si překonat 200.000 bodů. Tentokrát stálo štěstí při mně. Pršelo akorát v sobotu dopoledne při cestě do Krušných hor. Po příjezdu jsem byl sice v mracích, ale ty se postupně přesunuly do vyšších nadmořských výšek. Stavbu stožáru mám již natrénovanou a tak hodinu před začátkem závodu jsem byl QRV. S Michalem OK1GHZ jsem otestoval své zařízení. Na letošní VHF klání jsem si vypůjčil od Michala OK1LOL TRX Icom IC-7400, díky! V Holicích jsem si pořídil taktéž nový „analogový“ zdroj 50A pro své tranzistorové PA, abych udělal vše pro kvalitu svého signálu.

 

live webcam

 

Úderem 16:00 jsem spustil výzvu a těšil se jaký se strhne pile-up. Žádný pile-up se nekonal, ale zato mi po celém pásmu chrochtali OK2KKW. Nepomohlo ani odladění na druhý konec pásma a otočení antény. Prostě hrůza! V tu chvíli jsem si říkal, že na to můžu vy… kašlat. Za první hodinu jsem neudělal ani 50 QSO. Naštěstí se kkW konec během večera umoudřil. O OL7C ze stejného čtverce jsem nevěděl po celou dobu závodu. DM7A jsem si taky nevšimnul, dokonce jsem si až do teď myslel, že nevysílali! Tnx, takovou změnu signálu jsem nečekal. Klíčovaný telegrafní šum se pak opakoval ještě jednou v noci.

Během večera jsem pak chytnul druhý (respektive první) dech. V jeden okamžik jsem se 20 minut nezastavil! Vysněný pile-up se dostavil. První polovinu noci body naskakovaly rychlostí 12.000 za hodinu. K ránu pak rate neklesnul pod 5.000.

 

Mapa QSO

 

Venku bylo 7 °C a tak jsem si v autě topil. To se však stalo osudným pro můj nový zdroj, který se přehřál a nechtěl dávat proud. Tak rozpálené trafo jsem ještě neviděl. Hodinu jsem ho nechal venku na větru a ještě na něj foukal ventilátorem, ale i tak trafo zůstalo příjemně zahřáté! Doufám, že mi ztracené body nebudou v konečném výsledku chybět.

V neděli jsem pak řešil druhý problém, s vysíláním až tak nesouvisející, a to připojení k internetu. Nepodařilo se vypůjčit CDMA, byl jsem tedy odkázán na GPRS. Vodafonní BTSka je naštěstí hned na věži, ale propojení mezi telefonem a počítačem zlobilo. Nejprve odešel USB Bluetooth adapter. WinXP ho prostě po několika hodinách provozu odmítnul identifikovat a hlásil neznámé zařízení. Následoval USB kabel, který fungoval asi 10 minut. Pak ani po restartu Windows nenašel na telefonu modem. Jediné co mi zbylo byl IR port. I ten ideálně fungoval. Když už jsem u toho internetu, za celou dobu závodu jsem nepřenesl víc jak 5 MB dat. Měl jsem puštěný ON4KST a občas jsem se kouknul na meteoradar. Třeba se ta informace bude někomu hodit, já byl překvapený jak málo dat je zapotřebí na tolik informací. Kdysi jsem s sebou vozil PR a taky to stačilo.

 

Pomocná anténa

 

200.000 bodů jsem překonal po poledni, ani to nebolelo. Zbývající hodiny do konce závodu, jsem si vychutnával nový rekord. Před koncem závodu se přiblížila možnost překonat 700 QSO a tak jsem poslední půlhodinu dělal vše, co bylo v mých silách. Šest minut před koncem jsem s radostí předával 59 700 pro LX/PA1TK/P, poslední pak byl F6HGC z JN27, kterému jsem dal o 2 víc.

Přes to všechno se mi zdálo, že signály ze západu byly o dost slabší než jindy. Po několika pokusech se nepodařilo ani spojeni s G0KPW, které je z Klínovce povinnost. Zato se podařilo několik pěkných spojení do YU/YT. Co spojení, to 800 km.

Celkově jsem se závodem spokojený a už vím co do příště opět vylepšit.

 

73 OK1COM(c) OK1COM 2007
ok1com.goo.cz