Polní Den 2002
aneb zážitek na který jen tak nezapomeneme...



leden:
"Pozor bude Polní Den. Měli bychom začít něco dělat."

14dní před závodem:
"Kam pojedeme?" Měli jsme pár možností: opět Vidoule, Třebotov, Radimovka, Miličín nebo kamkoli jinam. Po tom, co jsme se nemohli dohodnout kam pojedeme, se vybral Třebotov jako nejschůdnější varianta na poslední chvíli. Třebotov: Je vesnice nad Radotínem v JN79DX. U vesnice v půli kopce je malý oplocený pozemek, kde je domeček a 35m věž - základnovka jednoho mobilního operátora. My jsme mohli za plot a na věž. Nejdříve bylo však nutné, vyjasnit si pár základních bodů: Kde budeme spát? Co bude k jídlu? Další nedůležité body: Odkud budeme vysílat? Kam dáme antény na 2m, 70cm, 23cm? (poznámka autora: Všimnete si, že jsme plánovali jet 3 pásma) Kde vůbec máme antény?! Natož rotátory. O TRXech se vědělo toto: 2m - já - funkční, 70cm - Vláďa - neví kde má TRX, 23cm - Martin - zatím nefunguje.

14dní až 2dny před závodem:
Vymysleli jsme jak rozmístíme antény na věž. Díky nedostatku horizontálního místa na vrcholu věže bylo nutné preferovat určité pásmo - 2m a ostatní jet jen tak pro zábavu. Takže 2m anténa bude na vrcholu (ale jak jí tam dáme?). 70cm dole na portable stožáru na plotě. 23cm také nahoře na věži a pokud bude rušit nebo ovlivňovat 2m, tak jinde. Několikrát jsme na Třebotov jeli a připravovali umístění 2m antény na věži. Vždy jsme tam strávili celé odpoledne, ale "nic" neudělali. A to jen díky malé účasti nebo žádné některých členů radioklubu. Nakonec se skoro vše nechalo na pátek před závodem.

pátek před závodem:
Sraz u Martina v práci. Na parkovišti vymýšlíme jak uchytit anténu na 23cm. Nakonec pomáhá násada od koštěte jako stožárek na uchycení rotátoru nahoře na věži. Na Třebotov jsme dorazili někdy kolem jedenácté. To je 25hodin před začátkem závodu. První co zjišťujeme je, že tyč připravená na uchycení 2m antény se nevejde do rotátoru. Takže Martin startuje čtyřkolého koně a jede pro delší šrouby. Pak zjišťujeme, že se netočí rotátor. Takže na věži jsme skončili. Stavíme přístřešek mezi domečkem a plotem. Alespoň ten zatím vypadá dobře. Spokojeni ho zase skládáme, aby nám ho nikdo přes noc nerozkradl, a vyrážíme domů. V průběhu dne po telefonátu s Vláďou se dozvídáme, že Vláďa neví, kde má zařízení a jestli vůbec pojede. Takže 70cm nebude.

pátek večer:
Já opravuji rotátor. Po třech hodinách zkoumání a rozebíraní všech částí rotátoru, zjišťuji, že upadnul drát od vinutí v motoru. Přiletuji drát a rotátor se točí. Dál hodinu skládám ozubená kolečka a sbírám po garáží rozsypané kuličky z ložiska. Ty se mi samozřejmě ještě několikrát vysypaly při smontovávání rotátoru. Martin dává dohromady 23cm. A Vojta sestavuje anténu u 23cm. Ostatní nedělají nic. V jednu hodinu se na převaděči vzájemně informujeme, že nám to již vše funguje.

sobota:
Sraz v osm hodin na kopci. Scházíme se cestou v 8:30 u mekáče na dálnici. Snídáme a vyrážíme na Třebotov. Nejprve zprovozňujeme 2m. Rotátor se točí. Ještě dolaďuji homemade předzesilovač. Tím je 2m hotový. Je půl hodiny před Polním Dnem mládeže. Zatím co malý kluci vysílají a velcí koukají a radí, se já montuji na věži s anténou na 23cm. Celé se mi to protáčí, tak na to kašlu a jdu svačit. Po svačině opět leme na věž a doděláváme 23cm. Zapínáme a ladíme maják. A nic. Po chvíli prohlížení zařízení zjišťujeme, že není do transvertoru připojená anténa. Po zapojení antény jsme konečně něco slyšeli. Byl to dokonce maják. Závod začíná. Vše funguje tak jak má. Po dvou hodinách díky možnostem mobilního internetu a pohledu na obzor, zjišťujeme, že se blíží bouřka. Vše schováváme a rychle stavíme stan na spaní (abychom ho pak nestavěli za deště). Martin s Vláďou zbaběle utíkají do hospody a my hlídáme přístřešek a stan. Zvedá se silný vítr. Nadouvá plachty od přístřešku. Začíná lejt. Stan odlétává, a plní se vodou. Rychle zachraňujeme věci ze stanu. Vichřice trhá kotevní provazy od plachty přístřešku a voda cáká na radia, notebooky a všechny ostatní věci schované pod přístřeškem. Rychle chytáme plachtu a opět přivazujeme. Ale to je již vše pod vodou. Všichni a všechno mokrý. Krčíme se pod přístřeškem a tělem kryjeme drahé zařízení. Začíná být zima. Není divu, když jsme promočení až na kost a místo bot máme mobilní bazény (nevyhřívané!). Poté co vítr ustává se můžeme přestěhovat do auta. Na všech kmitočtech voláme do hospody Martina a Vláďu, kteří sedí u piva. Nic. Dobrovolníci opouštějí auto a uvolňují místa a jedem pro ně do hospody. Déšť pomalu zmírňuje. Bouřka už je pryč. Pohledem zjišťujeme, že anténa na 23cm je vzhůru nohama včetně rotátoru, takže nepoužitelná. Zapínáme tedy 2m a zjišťujeme, že jen těžko děláme místní stanice. Anténa nebo svod je kaput. Abychom to zjistili, tak za deště lezeme na věž. V domnění, že nateklo do předzesilovače, předzesilovač odpojujeme. To nepomohlo. Tak jsme dospěli k názoru, že je voda v anténě nebo v koaxu a s tím nic neuděláme. Díky zbořenému stanu nemáme ani kde přespat, takže závod vzdáváme a ve tmě balíme. Voda ze stanu jde jen těžko vylít, je totiž vodotěsný. Vše co je dole házíme do aut a jedeme domů. Cestou se dohadujeme na neděli: Zlikvidovat škody na anténách, dostat vše z věže, posbírat zapomenuté věci a bordel, a zjistit závadu 2m antény nebo koaxu. Čas odjezdu je stanoven na: po probuzení.

neděle:
Po probuzení, to je tak po desáté, se svoláváme na převaděči a poté vyrážíme (už jen tři) likvidovat škody. 23cm jsme rovnou sundali. Pak jsme sundali anténu od paketu, ta jediná zůstala funkční až do konce. A dále jsme měřili anténu na 2m. Anténě nic nebylo. Ale koaxová propojka, která se točením a ve větru pohybovala se u konektoru zkratovala. Po výměně propojky byl 2m zase funkční. Takže jsme na koleně udělali ještě pár spojení. Pak sundali anténu, rotátor a jiné harampádí, které jsme tam 14dní tahali. A jeli domů.

Závěr:
Z hlediska závodního: Velice nepodařený závod, až na PDM. Z hlediska technického: Podcenili jsme přivázání všeho co může odnést vítr a voda. Z hlediska personálního: no coment, každý od nás ví co udělal a co ne.... Celkové hodnocení: Nejskvělejší závod, který jsem zatím absolvoval, opravdový Polní Den. Bylo sice hodně zklamání, ale je to zážitek, na který jen tak nezapomeneme.
COM

Fotky z "Mikrovlného závodu" a "Polního dne 2001" (prozatím pouze seznam odkazů na fotky, ale přibude jistě i nějaké to povídání! :)

Provozní aktiv 05/2001 na Malešičáku

Již po několikáte v tomto roce jsme byli vysílat na Malešickém kopci (JO70GB). Účastnili se: OK1FRN v.o., OK1TOT, OK1ZUB, Helenka, Honza a já OK1COM. Na pásmu 2m vysílal TRX IC-706mkII a PA 100W ve splopráci s KECALem a spojení s okolím zprotředkovala 9el YAGI. Jelikož s námi nejel Vlaďa OK1FET, tak jsme neměli 70cm. Na 1,3G vysílal transvertor 144/1296 s buzením od FT-290.
I když jsme to neočekávali, podařilo se nám vyjmečně zprovoznit zařízení na 2m do začátku závodu. 23cm se nepodařilo rozject, jelizož v bastl propojce mezi transvertorem s TRX scházela jedna jediná dioda. Diodu jsme díky Helence a Vojtovi OK1ZUB dokázali sehnat. Poté co jsem jí tam na koleně na poli přiletoval se rozběhla i dvanáctistovka. Mezitím jsme se střídali u dvoumetru a učili jsme mladé operátory vysílat. Celkem se na 2m podařilo udělat něco okolo 2000 bodů a 10WWL. Udělali jsme též nečekaně hodně Slováků. Také se na výzvu ozval S5 a 9A, ale ty jsme díky místnímu Pražskému rušení neudělali.
Na 23cm to ze začátku nešlo, udělali jsme 3 SSB QSO. Potom jsem udělal FM QSO na 70cm s OK1TLT a dohodnul jsem spojení na 23cm. Naladili jsme dohodnutý kmitočet 1297,500 a udělali jsme FM QSO se členy Expedice Krkonoše 2001 - OK1TLT, OK1TDU, OK2IRO. A když jsme udělali spojení na OK1OAB, tak jsme jim dali body i na naše call - OK1FRN, OK1ZUB, OK1TOT a OK1COM. Takže závěr byl takový pestrý a netradiční. #COM#

 


Provozní aktiv na Třebotově

V sobotu večer jsme se s kluky z klubu dohodli (TOT, ZUB), že pojedeme PA. Rozhodli jsme, že se vydáme na Třebotov - JN79DX. Bez problému jsme metrem dojeli na Smíchov a dále jsme pokračovali autobusem do Radotína. V Radotíně jsme zjistili, že autobus na Třebotov jede v 9:40 to bylo za 50min. Rozhodli jsme, že se vydáme pešky. Když jsme vyšlapali dlouhý kopec z Radotína na Třebotov bylo 9:50 a jel autobus. Aby jsem ušetřili čas nasedli jsme do něj a jeli jsme pouze 1 zastávku. Ještě jsme kousek šli pěšky a po pár desítkách metrů co jsme minuli 36m věz (z které by jsme v blízké době měli jezdit závody) jsme postavili náš 4,5m stožár(ek) s 4el yagi. Zařízení jsme měli FT-290RII – s 25W koncem. Napájení bylo z 18Ah akumulátoru. Podmínky šíření byly v tu dobu dobré. Dělali jsme hodně Slováků a OK2. Během závodu jsme slyšeli i F z JN39, kterého jsme ale bohužel neudělali. Udělali jsme 11 WWL a celkem 1980 bodů. #COM#



Polní den Y2K opět na Vidouli

Opět začátek prázdnin a opět největší radioamatérský závod - Polní den. V radioklubu OK1OAB jsme se po dlouhých úvahách a debatách, ve kterých se nikomu nelíbil můj návrh jet na Ralsko, dohodli, že pojedeme tedy opět na Vidouli. Spíše jsme se nedohodli, takže jsme museli jet na Vidouli, HI. Tento rok jsme dokonce měli nové pásmo díky Martinovi OK1FRN a též díky sponzorskému daru akciové společnosti Ferona. Také patří diky Vláďovi OK1FET, který zajistil vstup do budovy a na stožár. Také jsme měli možnost vyzkoušet mého KECALA v akci. Měli jsme v plánu 3 vysílací střediska. Se dvěma PC a dvěma rotátory.
Naložili jsme se jako obvykle. Tj. Vojta OK1ZUB a Ondra OK1TOT u Vládi OK1FET a Martin OK1FRN přijel pro mne. Měli jsme plné kufry jídla no a také zaříz
ení. Když jsme přijeli na místo odnosili jsme všechny věci do "naší" místnosti. Vstup byl bez problému - tentokrát jsme měli i všechny potřebné klíče, kódové karty a průkazky potřebné ke vstupu.
Mezitím co já připravil stanoviště 1 a 2 pro provoz na 144 a
432 MHz ostatní “machři” vylezli na stožár a házeli mi dolů kabely. Pak jsme si podali oknem 9el anténu na 2m. Nakonec vše vypadalo takto: Na věži procházející skrz budovu byla anténa na 2m s rotátorem. A o cca 10m níže na ochozu byla 70cm anténa též s rotátorem. Vše vypadalo funkčně až na to, že se rotátory netočily. Již zbývala půlhodina do začátku PDM a antény se ani nehly (tedy v horizontálním směru). Následovala kontrola zapojených drátů v 100 žilovém kabelu. Vše probíhalo na frq. 145,275 tímto způsobem. FRN na věži: "Jednička bílá se žlutým proužkem. Dvojka zelená s rudým proužkem." A odpověd COM dole: "Nene! Jednička zelená s rudým proužkem a dvojka bílá se žlutým proužkem". To nebylo to nejhorší. Ale jak rozeznáte, ve směsi 100 drátků, bílý se žlutým proužkem od žlutého s bílým proužkem. Nakonec to dopadlo tak, že jsme anténu na 2m natočili na Moravu a já začal vysílat v PDM. Nevím co se přesně okolo mě dělo, ale vím, že Ondra si tam celou dobu hrál s jedním rotátorem, ve kterém se zadřelo ložisko. Nakonec stačilo rotátor namazat a vložit podložku. Druhý rotátor se podařilo zprovoznit ještě během PDM.
Pak začal pravý polní den. Na všech stanovištích jsme se tak střídali. Ale nejzajímavější bylo 3. stanoviště umístěné na půdě. Byla tam 706ka s transvert
orem na 23cm a stativ od kamery s 4elY (made by OK1FRN) na 23cm. Na krcku, která se vejde do natažené dlaně jsme udělali QSO přes 200km na 2W!
Vše již probíhalo tak jak mělo až do konce závodu. Pak jsme vše sklidili a jeli domů. #COM#


3-4.7.99 - Polní den 99

Druhý polní den byl mnohem lepší. Nemuseli jsme jezdit tak daleko, nebylo ošklivé počasí, dalo se spát, namontovali jsme dobře anténu, měli jsme rotátor, měli jsme pořádnou místnost i s klimatizací, v budově byly i záchody a sprcha.... No prostě super. Bylo to v Praze 5 - Na Vidouli – v lokátoru JO70EB. To se hned jinak závodilo. Dokonce jsme chvíli měli PA 100W než odešel. Ale i bez něj to šlo. Co jsme slyšeli, to jsme na 20W udělali.
V PDM, jsme se umístili velice dobře a to na 5. místě. #COM#



Polní den 1998

Odjezd byl v pátek odpoledne. Než jsme vůbec vyrazili z Prahy trvalo to asi 2 hodiny. Když jsme dorazili na určené místo v lokátoru JO60PM, byla tma. Hned jsme vlezli do tamější hospody na večeři.
Noc byla hrozná! Spali jsme na půdě malého domku, to by nebylo až tak hrozné. To bylo naopak přepychové spaní. Až na to, že vedle tohoto domku byla 50m věž do které FůůůůůůČEL silný vichr. A to vydávalo takové zvuky, že se skoro nedalo spát. Toto hučení bylo o neuvěřitelných xx dB nad c
hrápáním všech ostatních spících operátorů všech kolektivních stanic, kteří spali na téže půdě.
Ráno jsme málem zaspali. Venku bylo neuvěřitelné počasí. Jemně mžilo, jak už to bývá, když se nacházíte v dešťovém mraku. Neustále převládal silný vítr. Teplota
, ač bylo léto, byla kolem 10 st. C. Anténa se v takovémto počasí montuje nejlépe! :-) Po poledni začal polní den mládeže. Žádné problémy nenastaly. Po skončení PDM jsme zjistili, že jsme namontovali obráceně prvky u antény. V 1400Z začal ten pravý polní den. Dělali jsem jedno QSO za druhým. Až k večeru jsme přišli na to, že rušení na pásmu způsobuje druhá klubovka, která byla s námi na kótě. Spíše my byli na jejich území. To znamenalo, že jsme upustili od nočního vysílání a v deset našeho jsme si šli lehnout.
Další den v neděli jsme pokračovali ve vzájemném rušení. A po skončení PD v 1400Z jsme sbalili saky paky a vyrazili jsme zpět k domovu. Ještě u mě před domem jsme vyzkoušeli můj baycom a VXW100 na PR. #COM#