geocaching logo
www..com


Kolik jsem nalezl geocaches?
Jak hledat geocache?
Jak založit geocache?
Jak zapsat novou geocache?


GEOCACHING

Tato nová aktivita, kterou její autoři označují  za rekreaci pro 21. století, se dá charakterizovat jako novodobé hledání pokladu, zvaného geocache (vyslov džiokeš). Tento poklad bývá většinou umístněn na neobvyklých a turisticky zajímavých místech a hledač pokladu, geocacher, vybavený souřadnicemi hledaného místa a přístrojem GPS se jej snaží nalézt.

Co může být poklad ?

Poklad – geocache je obvykle ukrytý v malé krabičce nebo plastové láhvi. V takovéto schránce, která by měla být schopná odolávat povětrnostním podmínkám, je umístněna jakási kniha návštěv, do níž se zapisují její nálezci (obdoba vrcholových knížek mezi horolezci), a několik pokladů na výměnu (například tužky, mapy, přívěsky, levné hračky apod.). Našim uším zní možná až komicky, že Američané, kteří s geocachingem přišli na svět první, v pravidlech geocachingu výslovně zakazují uschovávat jako poklady výbušniny, tabákové výrobky, alkohol nebo drogy. Ani potraviny rozhodně nejsou vhodnými poklady, protože by je mohla najít zvířata a schránku poškodit nebo odnést.

Co je to geocaching

Princip geocachingu je jednoduchý: Najdi schránku s pokladem, vyber si jeden z pokladů, další do něj ulož, zapiš se do přiložené knihy návštěv a schránku opět ukryj na původní místo.

O svém nálezu pak dej všem vědět na oficiální webové stránce.

Autoři geocache by měli občas zkontrolovat, jestli poklad vydržel na svém místě. Stát se s ním může ledacos, ať už vlivem počasí, zvířat či lidí.

Kde jsou poklady ?

Geocache může být umístněn v podstatě kdekoliv a závisí pouze na schopnostech toho, kdo poklad umisťuje. Schránky s poklady najdete v husté zástavbě nebo v otevřené krajině, uvnitř i vně budov, nad zemí nebo pod ní, ve vzduchu či pod vodou – fantazii se rozhodně meze nekladou. Za některými schránkami se musíte vydat do skalních stěn, za jinými budete muset dlouho putovat náročným terénem, vybaveni podrobnou mapou. Z toho také vyplývá, že než se geocache vydáte hledat, měli byste si zjistit stupeň náročnosti nalezení ukrytého pokladu (hodnotí se stupni 1 až 5, kde 5 stupeň je nejtěžší) a také úroveň obtížnosti terénu (opět hodnocení stupni 1 až 5).

Dva roky zábavy

Geocaching je poměrně novou zábavou, která se mohla rozvinout až po zrušení tzv. selektivní dostupnosti (Selective Availability – SA), což bylo úmyslné zavádění chyb do určení polohy při měření GPS provozovatelem tohoto systému, americkou armádou. Absolutní přesnost v určení polohy dosahovala sta metrů, po zrušení SA se absolutní přesnost zvýšila o řád na deset až dvacet metrů.

K této změně došlo 1. května 2000, a hned 3. května byla někým neznámým v Portlandu v americkém státě Oregon ukryta první schránka. O tři dny později schránku nalezl Mike Teague a svůj objev zveřejnil na své webové stránce. Odtud byl jen krůček k vytvoření oficiálních stránek této nové zábavy (www.geocaching.com), které v současnosti obstarávají komunikaci mezi rekreačními hledači pokladů.

Na těchto stránkách se dozvíte seznam úkrytů, jejich souřadnice, popis, obrázky a další informace, přečtete si příběhy lidí, kteří se geocachingem zabývají. Samozřejmostí jsou také často pokládané dotazy (FAQ) a návody, jak geocache vyrobit a jak postupovat při jejich umístnění. K dispozici jsou dokonalé digitální mapy, takže nebudete mít problém zjistit zda se některá schránka s pokladem nenachází poblíž vašeho trvalého bydliště, případně místa vaší dovolené.

Obliba tohoto nového druhu rekreace neuvěřitelně stoupá; proti patnáctce států, kde jste mohli novodobé poklady hledat počátkem loňského roku, vzrostl letos v červnu jejich počet na neuvěřitelných 126 zemí; v nich můžete hledat více než dvacet tisíc schránek s poklady. Vznikají národní webové stránky, organizují se setkání nadšenců, kteří této zábavě propadli.

Geocaching se vyvinul v několik různých odvětví.

Poklady v Česku

V České republice je podle serveru Geocaching.com uloženo šest pokladů, pravděpodobně nejstarší  z nich se nachází v Národním parku ve Štramberku poblíž jeskyně Šipka. Z dalších lokalit na našem území, které skrývají schránky s poklady, můžu jmenovat například Karlův most, ostravský Landek či Karlovy Vary. Zatím nejnovější geocache, ukrytá maďarským manželským párem v únoru letošního roku poblíž Velkých Karlovic na česko-slovenském pomezí, doposud ceká na svého prvního objevitele. Třeba právě na vás.  

 

                                               Převzato z časopisu COMPUTER  č. 13-14/02